[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تشخیص محل تخلیه جزئی در خطوط توزیع فشار متوسط با هادی روکش دار
محمدعلی یاوری1، داود ابوترابی زارچی*1، علیرضا صدیقی انارکی1
1- دانشگاه یزد
چکیده:   (186 مشاهده)
این مقاله روشی را جهت تشخیص محل تخلیه جزئی در خطوط هادی روکش دار فشار متوسط ارائه می‌دهد تخلیه جزئی یکی از عیوب رایج در هادی‌های روکش‌دار می‌باشد که در صورت وجود طولانی مدت حتی می‌تواند منجر به عملکرد رله تشخیص خطای اتصال کوتاه گردد. روش پیشنهادی ارائه شده در این مقاله، پالس PD دریافت شده در انتهای خط را به کمک روش حداکثر همبستگی سیگنال‌ها مورد تحلیل می‌دهد و محل وقوع تخلیه جزئی با دقت بالایی تشخیص می‌دهد.  جهت مدلسازی خط سه فاز CC در نرم‌افزار EMTP ، روابط تحلیلی مربوط به امپدانس‌ها و خازن‌های توالی‌های صفر، مثبت و منفی این نوع خط برای اولین بار ارائه شده است  و سپس به کمک روابط بدست آمده مدل مربوط به وقوع تخلیه جزئی در خطوط هادی روکش دار سه فاز  استخراج شده است. در ادامه به کمک روش پیشنهادی محل تقریبی وقوع تخلیه‌های جزئی ناشی از تماس درختان یا عوامل دیگر با هادی روکش‌دار  تعیین می‌شود تا از طریق بازدیدهای بصری و رفع مانع موجود بر هادی برقدار، از پیشروی رخداد تخلیه‌های جزئی و قطعی برق مشترکین جلوگیری شود. روش پیشنهادی در یک شبکه نمونه توزیع اعمال شده است ونتایج مطلوبی بدست آمده است. محل خطا با در نظر گرفتن حالت‌های مختلف برای وقوع PD با دقت بسیار مناسبی تشخیص داده شده است.
واژه‌های کلیدی: تخلیه جزئی، تشخیص محل، روش حداکثر همبستگی، ظرفیت خازنی فاز به زمین، مدلسازی هادی روکش دار، نرم‌افزار EMTP، هادی روکش‌دار.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/5/14 | پذیرش: 1400/10/5


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه علمی- پژوهشی کیفیت و بهره وری صنعت برق ایران Iranian Electric Industry Journal of Quality and Productivity
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4374