[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بهبود دقت پیش‌بینی زمان‌ خاموشی برنامه‌ریزی نشده شبکه‌ی توزیع برق با استفاده از مدل سری زمانی‌ ARIMAX (مطالعه موردی شبکه توزیع برق استان یزد)
الهام فلاح باغمورتینی1 ، مطهره کرمی1 ، داود شیشه بری* 1
1- دانشگاه یزد
چکیده:   (167 مشاهده)
شبکه توزیع برق یک زنجیره تامین پر اهمیت است که ترکیبی از فرآیندهای گوناگون می‌باشد. از آنجا که، برق کالایی به شدت فناپذیر است، بنابراین رویکردی جامع نسبت به زمان خاموشی‌های برنامه‌ریزی نشده، به منظور جلوگیری از هرگونه تلفات برق بسیار ارزشمند است. حوادث گوناگونی در شبکه‌های توزیع برق ایجاد اختلال می‌کنند که شبکه، بدون خط گرم قابل تعمیر و بازگشت به حالت اولیه می‌باشد. پیش‌بینی این حوادث و مدیریت آن‌ها در کاهش زمان‌های خاموشی برنامه‌ریزی نشده می‌تواند موثر باشد. هدف این مقاله، ارائه مدل پیش‌بینی  مدت زمان خاموشی‌های برنامه‌ریزی نشده و انرژی به فروش نرفته بر اساس داده‌های ثبت شده در سامانه 121، شبکه‌ی شهری امور سه شرکت توزیع برق استان یزد است. نتیجه نهایی این تحقیق نشان‌ می‌دهد که مدل‌(های) ARIMAX  نسبت به مدل(‌های) ARIMA  خطای کمتری را نشان داده و پیش‌بینی بهتری را ارائه می‌دهند. لذا استفاده متغیرهای برون‌زا در پیش‌بینی‌ها و عدم اکتفا به نوسانات یک متغیر می‌تواند نتایج بهتری در پیش‌بینی‌ها ارائه دهد. همچنین مدل به دست آمده نشان‌می‌دهد در تیرماه سال 1401 مدت زمان خاموشی بی‌برنامه‌ قریب به ده ساعت در این شبکه و همچنین توان به فروش نرفته تقریبا 6 مگاوات ساعت خواهد بود.
 
واژه‌های کلیدی: شبکه توزیع برق، پیش‌بینی، خاموشی برنامه‌ریزی نشده، سری زمانی، انرژی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: صنایع و مدیریت
دریافت: 1401/1/17 | پذیرش: 1401/7/18


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه علمی- پژوهشی کیفیت و بهره وری صنعت برق ایران Iranian Electric Industry Journal of Quality and Productivity
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4509