[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
شبیه سازی و تحلیل بکارگیری محدودساز بین خطی در پستهای فشار قوی به منظور کاهش جریان اتصال کوتاه، افت ولتاژ و بهبود پایداری مولدهای مقیاس کوچک – مطالعه موردی: پست منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد
سیداسماعیل نقیبی ، محمد میرزایی* 1، تقی بارفروشی1
1- دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل-دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر
چکیده:   (114 مشاهده)
امروزه با نوجه به گسنرش و توسعه شبکه انتقال انرژی و بکارگیری مولدهای مقیاس کوچک و افزایش ظرفیت مراکز تولید، سطح اتصال کوتاه شبکه افزایش قابل ملاحظه ای پیدا کرده است. افزایش سطح اتصال کوتاه مشکلات متعددی را برای تجهیزات شبکه ایجاد می نماید. لذا می بایست به طریقی بتوان شدت آن را کاهش تا آثار آن تضعیف شود که یکی از این روشها بکارگیری محدودساز جریان خطا می باشد. در این مقاله به جهت انجام مطالعه موردی، اثرات بکارگیری محدود کننده جریان خطای بین خطی، برای کاهش جریان اتصال کوتاه و بهبود پایداری مولدهای مقیاس کوچک متصله در یک پست نمونه مورد بررسی قرار می گیرد. پست 20/63/230 کیلوولت منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد شامل چندین فیدر خروجی برای اتصال بارها و چهار مولد مقیاس کوچک به شین مشترک 20 کیلوولت می باشد. در این پست اتصال مولدهای مقیاس کوچک برای تامین توان مورد نیاز مصرف کنندگان، باعث افزایش جریان اتصال کوتاه به مقداری بیشتر از ظرفیت نامی تجهیزات منصوبه شده و بروز اتصال کوتاه در یکی از فیدرها، منجر به کمبود ولتاژ در باس مشترک و ناپایداری مولدها گردیده است. این امر باعث خروج مولدهای مقیاس کوچک و بارهای حساس متصل به فیدرهای موازی و کاهش قابلیت اطمینان شده است.   
در این مقاله به جهت کاهش جریان اتصال و جلوگیری از خروج مولدهای مقیاس کوچک و بارهای حساس در این پست، محدودساز بین خطی پیشنهاد گردیده است. این محدود کننده از چندین مدار یکسوساز و یک مقاومت محدود ساز مشترک تشکیل شده است که در صورت بروز اتصال کوتاه در هر یک از فیدرها، با قرار دادن مقاومت محدود ساز مشترک در مسیر جریان خطا، دامنه جریان و متعاقبا دامنه افت ولتاژ نیز محدود می گردد. برای اثبات کارآئی ساختار پیشنهادی در رفع مشکلات شبکه مورد مطالعه، اجزاء پست در نرم افزار PSCAD/EMTDC مورد شبیه سازی و بررسی قرار گرفته است. نتایج شبیه سازی ها نشان می دهد که محدود کننده پیشنهادی به طور موثری باعث کاهش جریان خطا و کاهش افت ولتاژ و همچنین بهبود پایداری مولد های مقیاس کوچک می گردد.
واژه‌های کلیدی: جریان اتصال کوتاه، کمبود ولتاژ، محدود ساز جریان خطا بین خطی، مولد مقیاس کوچک
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: برق و کامپیوتر
دریافت: 1400/7/14 | پذیرش: 1401/3/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه علمی- پژوهشی کیفیت و بهره وری صنعت برق ایران Iranian Electric Industry Journal of Quality and Productivity
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4463