:: دوره 12، شماره 4 - ( 10-1402 ) ::
جلد 12 شماره 4 صفحات 104-88 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی الگوی بلوغ فرآیندهای مدیریت منابع انسانی مورد مطالعه (سازمان برق ایران-شرکت توانیر)
مریم زارع بیدکی* 1، ناصر میرسپاسی2 ، کرم اله دانش فرد2
1- برق منطقه ای یزد
2- دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات تهران
چکیده:   (1030 مشاهده)

چکیده: با توجه به تأثیر به سزای منابع انسانی در رشد و نیل به اهداف در سازمان برق ایران و جایگاه ویژه این سازمان در چرخه اقتصاد کشور، وجود الگوی منابع انسانی در سازمان برق کشور ضروری به نظر می رسد. هدف پژوهش طراحی الگوی بلوغ فرآیندهای مدیریت منابع انسانی در سازمان برق ایران(شرکت توانیر) است. برای بهبود ابعاد مختلف مدیریت منابع ‌انسانی درسازمان برق ایران، همچنین به منظور شناسایی نقاط قوت و قابل بهبود آن، نیاز به وجود «مدل بلوغ مدیریت منابع انسانی» و شاخص‌هایی در این خصوص احساس می گردد.
 الگوی بلوغ مدیریت منابع انسانی، به سازمان برق کمک می کند تا تکامل اقدامات منابع انسانی خود را مشخص کرده، و برنامه توسعه مستمر منابع انسانی خود را نیز راهبری نماید. روش به  کار گرفته شده در این مطالعه، روش تحلیل محتوا بوده و واحد تحلیل مضمون و یا مفهوم موجود در متونی بوده است که عناصر بلوغ را در خود داشته اند. ضمن آنکه از روش دلفی برای نمره دهی به مراتب الگو استفاده شده است. یافته های اصلی تحقیق، الگوی سنجش موقعیت  بلوغ در سازمان برق ایران بوده است. در الگوی اصلی، عناصری مانند مهارت های عمومی شغل، ارتباطات، مهارت های فنی، مدیریت، رهبری، کیفیّت ها و بالاخره بهره وری، پلکان ترقّی بلوغ را در سازمان مزبور نشان می دهند. در الگوی دوم، که به طور ضمنی از مسیر پاسخگوئی به موضوع اصلی تحقیق حاصل شده است، سازمان از منظر در حد انتظار بودن، بیش از حد انتظار و نیز برجسته بودن نمراتی را به خود اختصاص داده است.

واژه‌های کلیدی: بلوغ سازمانی، مدیریت منابع انسانی، سازمان برق ایران، توسعه انسانی، تحلیل محتوی.
     
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: صنایع و مدیریت
دریافت: 1401/9/16 | پذیرش: 1402/3/10 | انتشار: 1402/10/2


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 12، شماره 4 - ( 10-1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها